A decemberi költségvetési hiány a szokásosnál alacsonyabb lett, ami a vártnál jobb pénzforgalmi egyenleget eredményezett 2024-ben. Az eredményszemléletű hiány azonban magasabb volt a tervezettnél, ami még nehezebbé teszi a 2025-ös hiánycél teljesítését - értékelte a 2024-es államháztartási adatokat friss elemzésében Virovácz Péter, az ING Bank szenior közgazdásza.
Nagyon sok találgatást hallani arról, milyen káosz várhat (vagy nem várhat) Amerikára és a világra Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatását követően. Senki sem tudja, hogy Trump meghirdetett programjából mennyi „valós”, és mennyi az, ami egyfajta színjátszás a választóbázisa felé, erődemonstráció az ellenségeinek, vagy egy tárgyalási stratégia része a kongresszussal, valamint a különböző baráti és ellenséges országokkal szemben. De minden harsánysága és az alternatív valóságot teremteni kívánó hívei ellenére Trump nem tudja hatályon kívül helyezni a számtani törvényeket, bármennyire is próbálkozhat ezzel az elkövetkező hetekben, amikor a kormányzat eléri a szövetségi adósságlimitet.
A kínai pénzügyminiszter-helyettes szerint idén a kínai fiskális politika nagyon proaktív lesz és erőteljesen fogják támogatni a gazdasági növekedést.
A tavaly októberben megemelt és azóta esedékes éves pénzforgalmi hiánytervnél alacsonyabb deficitet produkált az államháztartás központi alrendszere, 4095,8 milliárd forint lett a deficit 2024 egészében. Most először a Nemzetgazdasági Minisztérium publikálta a decemberi előzetes hiányadatot, ami 811 milliárd forintos mínusz volt. A jobb pénzforgalmi szám ellenére az eredményszemléletű hiány a GDP 4,8%-a lehet a tárca közlése szerint, ami viszont magasabb a 4,5%-os célnál.
A kínai gazdaság várhatóan jelentős növekedést ér el 2024-ben, miközben az ország vezetése proaktív intézkedéseket tervez a gazdasági fellendülés érdekében. Hszi Csin-ping kínai elnök újévi beszédében optimista hangvételben nyilatkozott a jövőbeli kilátásokról, annak ellenére, hogy az ország számos kihívással néz szembe.
A kínai kormány jelentős mértékben növelni kívánja a különleges államkötvények kibocsátását 2025-ben, hogy élénkítse a gazdaságot - közölte a Reuters. Két forrás szerint jövőre 3000 milliárd jüan (411 milliárd dollár) értékben terveznek ilyen kötvényeket kibocsátani, ami háromszorosa az idei 1000 milliárd jüanos összegnek. A lépés célja a gyengélkedő gazdaság támogatása és az esetleges amerikai vámemelések hatásainak enyhítése.
Magyarország mellett nyolc olyan uniós tagállamról készül 2025-ben részletes felülvizsgálat, amelyek esetében idén egyensúlyhiányt vagy túlzott egyensúlyhiányt állapított meg az Európai Bizottság – mutat rá az európai szemeszter őszi csomagjának második, ma nyilvánosságra hozott részében a brüsszeli testület. A riasztási mechanizmus keretében készült mostani jelentésből az is kiderült, hogy mely gazdasági területeken lát kockázatokat a Bizottság.
Váratlanul benyújtotta lemondását hétfőn Chrystia Freeland kanadai pénzügyminiszter; a politikusnő, aki egyben a kormányfő-helyettesi tisztséget is ellátta, Justin Trudeau miniszterelnökkel kialakult nézeteltérésekkel indokolta döntését.
A Moody's hitelminősítő váratlanul leminősítette Franciaországot, ami újabb kihívás elé állítja az ország frissen kinevezett miniszterelnökét, Francois Bayrout. A mostani hitelminősítői döntés ráadásul tovább fokozza a nyomást a megosztott törvényhozás támogatásának megszerzésére a feszült államháztartás rendbetétele érdekében.
A Moody's Ratings hitelminősítő intézet egy fokozattal lejjebb sorolta Szlovákia államadós-besorolását, elsősorban az intézményi kihívások és a politikai kockázatok miatt. Az ország hosszú távú adósbesorolása stabil kilátással A3-ra csökkent, ami megegyezik több euróövezeti társország, köztük Szlovénia, Horvátország és Portugália besorolásával - számolt be a Bloomberg.
A közép-európai országok hitelminősítési kilátásai stabilak maradhatnak 2025-ig, de az új amerikai kormányzat lépései, amelyeket Donald Trump a kampányában beígért, illetve a geopolitikai feszültségek kockázatokat jelenthetnek – derül ki az S&P Global legfrissebb jelentéséből. A hitelminősítő intézet szerint a régió gazdaságai rugalmasak, de a külső tényezők alakulása komoly kihívást jelenthet.
A csapból is az európai gazdaság szenvedése folyik manapság, a kontinens teljesítményét rendre lekicsinylik az USA-hoz, de még Kínához képest is. Rövid távon valóban nem jó a helyzet: a GDP immár két éve gyakorlatilag stagnál, miközben az USA gyorsan növekszik. Ám a várakozások szerint az európai lassulás átmeneti lesz, és a körülményeket látva nem is tekinthető meglepőnek. Az Amerikához képest vélt lemaradás egy része pedig illúzió: noha a gazdaság méretében valóban jócskán elhúzott az USA Európától, a lakosság számára fontosabb fejlettségi mutatókban Európa voltaképp felzárkózást mutat. Ha pedig a gyorsabb amerikai növekedésre mutogatunk, tudnunk kell azt is, hogy az USA milyen árat fizetett a növekedési többletért.
Novemberben 233,8 milliárd forintos hiányt hozott össze az államháztartás központi alrendszere, ami 2019 óta a legalacsonyabb 11. havi deficit. Ezzel az is eldőlt, hogy az év utolsó hónapjában akár 1500 milliárd forint is lehet a mínusz, ami jelentősnek tűnik.
A francia kormány bukása után a Moody's hitelminősítő aggodalmát fejezte ki az ország pénzügyei miatt - jelentette a Figaro.
Miközben Európa egy esetleges kereskedelmi háborúra készül, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban hivatalba lép, az EU két legnagyobb gazdasága nehézségekkel küzd. Míg Németországban tavalyhoz hasonlóan idén sem lesz növekedés, addig Franciaországban jövőre várhatóan kevesebb mint 1%-kal nő majd a gazdaság. Vajon Európa gazdasági stagnálása az elégtelen keynesi ösztönzők eredménye, vagy a túlságosan nagyra nőtt és nem elég rugalmas jóléti állam az oka a gondoknak? Akármelyik is igaz, egyértelmű, hogy azok, akik azt hiszik, hogy olyan egyszerű intézkedések, mint a magasabb költségvetési hiány vagy az alacsonyabb kamatok megoldhatják Európa problémáit, elszakadtak a valóságtól.
Jövő héten ülhet össze a kínai vezetés, hogy a gazdaság kilátásairól tárgyaljanak és kitűzzék a következő évre vonatkozó célokat és elvárásokat. Egyesek abban reménykednek, hogy fontos információkat kaphatunk arról, hogy mikor várható érdemi fiskális lazítás a központi kormányzat részéről. A részvénypiacok általában előre beárazzák ezeket az eseményeket, majd a bejelentés után alábbhagy a lelkesedés a kínai részvénypiacon.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.